Page 133 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

131

A Newton-féle tükrös távcsőben az égitestekről érkező fény egy homorú tükörre esik. Ez a tükör – a főtükör – állítja elő az égitest képét. A tükörről visszaverődő fénysugarakat egy sík segédtükör (vagy egy prizma) segítségével a távcsövön kívülre vetítjük (416. ábra). Itt keletkezik a kép, és itt helyez-zük el az okulárt is. A tükrös távcsövek „fényerősebb” képet adnak, mint a lencsés távcsövek. Ennek oka az, hogy a lencse anyagán való áthaladás közben a fény egy része elnyelődik. Minél vastagabb a lencse, annál fényszegényebb lesz a kép. A tükör azonbanmajdnemteljes egészében visszaveri a ráeső fényt. Ezért a halvány égi objektumok (üstökösök, ködök, extragalaxisok stb.) megfgyeléséhez és fényképezéséhez tükrös távcsöveket használnak. A távcsőben látott kép annál részletesebb, minél nagyobb az objektív vagy a főtükör át-mérője. Ezért is építenek egyre nagyobb távcsöveket.

417. ábra 418. ábra

Kérdések

1) Ismertesd a Kepler-távcső működését a 413. ábra segítségével. Miért használják ezt a távcsőtí-pust elsősorban csillagászati megfigyelésekre?

2) Ismertesd a Galilei-féle távcső felépítését! Használd a 414. ábrát! Miért használható földi megfi-gyelésekre is a Galilei-féle távcső?

3) A távoli tárgyakat a távcsőben nagyobbnak látjuk, mint szabad szemmel. Miért? 4) Hogyan „működik” a Newton-féle távcső?

5) Hasonlítsd össze a lencsés és a tükrös távcsöveket! Milyen – már tanult – fénytani jelenségeken alapul e távcsövek működése?

419. ábra

Edwin Hubble (1889–1953)

415. ábra Tükrös távcső

A jelenlegi legnagyobb földi távcső a Hawai-szigeteken, 4000 m-es tengerszint feletti ma-gasságban áll. 10 m átmérőjű főtükrét több, egymáshoz pontosan illeszkedő kisebb tü-kör alkotja (417. ábra). A Hubble-űrtávcső

(418. ábra) 600 km-es magasságban, mester-séges holdként kering a Föld körül, észleléseit a légkör nem zavarja. (A XX. század egyik leg-nagyobb csillagászáról, az amerikai Edvin Hubble-ról nevezték el. A név helyes kiejtése: edvin habl.)

416. ábra

Page 133 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »