This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »21
Az elektromos mező
Már a 6. osztályban végzett kísérleteink közbenmegfigyeltük, hogy az elektromos állapotú testek közötti vonzás, illetve taszítás akkor is jelentkezik, ha ezek a testek viszonylag távol vannak egymástól. Ennek alapján arra következtettünk, hogy
az elektromos állapotú testeket egy olyan, sajátságos környezet veszi körül, mely más testekre erőhatást ké-pes kifejteni. Ez az elektromos mező. Az elektromos mező szemmel nem látható – de könnyen „láthatóvá tehető” egy kevés étolaj és egy kis búzadara segítségével.
KÍSÉRLETEZZÜNK!
53. ábra
50. ábra
49. ábra
Kísérleti összeállításunkat a 49. ábra mutatja. Az olajba búzadarát szórunk (50. ábra), majd a fémhengert elektromos töltésekkel látjuk el. A búzadara szemcséi a hengert körülvevő elektromos mező ha-tására vonalakba rendeződnek (51. ábra). Ezek a vonalak az elektromos mező egyfajta „képét” mu-tatják. Figyeljükmeg, hogy ha most egy tetszőleges alakú, másik testet helyezünk az elektromos me-zőbe, a vonalak helyzete és elrendeződése is megváltozik (52. ábra). Ebből arra következtethetünk, hogy a testek és az elektromos mező közötti hatás kölcsönös.
Az elektromos megosztás
Kísérleteink közben megfigyelhettük, hogy az elektroszkóp mutatója már akkor is kitér, ha a megdörzsölt üvegrúddal csak közelítünk feléje – de nem érünk hozzá. Az elektromos mezőről tanultak alapján azt mondhatjuk, hogy a bőrrel dörzsölt üvegrudat elektromos mező veszi körül. Mivel ez a mező pozitív töltések körül alakul ki, a negatív töltésű elekt-ronokra vonzó hatású. Az elektroszkóp fémrészeiben addig egyenletesen eloszló és töltések tehát szétválnak. Másként ezt úgy is mondhatnánk, hogy a külső elektromos mező megosztotta a töltéseket (53. ábra).
51. ábra 52. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »