This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »vel nagyobb feszültségen az izzó a megszokottnál erősebb fénnyel világít, de rövid idő múlva kiég. (Persze, ha nagyon nagy különbség van az üzemi és az alkalmazott feszültség között, az izzó azonnal tönkremegy.)
A többi elektromos fogyasztóhoz hasonlóan az izzó-lámpákat is csak az üzemi feszültségen célszerű mű-ködtetni.
A jó minőségű izzólámpák átlagos élettartama 1000–2000 óra, ha üzemi feszültségre kapcsolva működnek. Sajnos, a hagyományos izzólámpák hatásfoka nagyon rossz, mindösz-sze néhány százalékos. Ezért az Európai Unió 2012-ig kivonja a forgalomból a 25 W-osnál nagyobb teljesítményű, hagyo-mányos izzókat. Helyüket „takarékos” világítótestek veszik át, melyek más fizikai folyamatok révén bocsátanak ki fényt, fo-gyasztásuk pedig csak kb. 1/5-e a hagyományos izzók fo-gyasztásának. (Ilyen világítótestet mutat a 189. ábra.)
69
188. ábra
189. ábra Az olvadóbiztosíték
Az olvadóbiztosítékok működése is az elekt-romos áram hőhatásán alapul (190–192. áb-ra). A hőálló és szigetelő foglalatba helyezett
vékony fémszál egy meghatározott áram-erősség túllépésekor megolvad – és az áram-kör megszakad. Így a védett áramkörben az áramerősség értéke nem lépheti túl a meg-engedett értéket.
191. ábra 190. ábra Autó- és műszerbiztosítékok 192. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »