This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »85
Vasmag nem csak vasból, hanem bármilyen, mágnesezhe-tő anyagból , illetve azok ötvözeteiből is készíthető. (Ilyen anyagok például a nikkel, a kobalt és amangán.) A nemmág-nesezhető anyagból (például rézből, vagy alumíniumból) készült „mag” semmilyen hatással nincs az áramjárta tekercs mágneses tulajdonságaira.
A vasmagos tekercset elektromágnesnek nevezzük.
243. ábra
244. ábra 245. ábra
Kérdések
1) Mondd el saját szavaiddal a tekercs jellemzőit!
2) Milyen kísérlettel bizonyítottuk, hogy az áramjárta tekercsnek mágneses hatása van? 3) Hol a legerősebb az árammal átjárt tekercs mágneses hatása?
4) Hogy nevezzük a vasmagos tekercset? Mit eredményez a vasmag használata?
A vasreszelék az áramjárta tekercs mágneses mezejének képét is kirajzolja. (A 244./a ábrán látható kísérleti eszközben a vasreszeléket egy olyan papírlap-ra szórtuk, amelyik a tekercs középvonalában helyezkedik el úgy, mintha hosz-szában „elmetszené” a tekercset .)
Figyeljük meg, hogy a vasreszelék elhelyezkedése hasonlít ahhoz, ahogyan a rúdmágnes fölé tett üveglapra szórt vasreszelék elhelyezkedik (245./a ábra).
Ahol többvasreszelékgyűlik össze, ott erősebb, ahol kevesebb, ott gyen-gébb a mágneses mező. A 244./a ábra alapján tehát azt mondhatjuk, hogy a tekercs mágneses mezeje a tekercs belsejében koncentrálódik. A tekercs mágneses mezejét is ábrázolhatjuk erővonalakkal: ahol erősebb a mező, ott több, ahol gyengébb, ott kevesebb erővonalat rajzolunk (244./b és 245./b ábra)
a) b) a)
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »