Page 88 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

86

Az elektromos csengő

A tanítási óra kezdetét és végét jelző csengőszó egy elektro-mágnes működésének következtében szólal meg.

A csengő nyelve egy rugalmas lemez, mely egyben kapcso-lóként isműködik (246. ábra). Amikor valaki megnyomja a csen-gő „gombját”, azaz zárja az elektromágnes áramkörét –

a mágnes magához húzza a rugalmas lemezt, és a kalapács a harangra üt. Eközben az állítható csúcsnál megszakad az áramkör, és a mágnes „elengedi” a lemezt. Az ismét zárja az áramkört, és a folyamat ismétlődhet tovább. A csengő elektromágnesének lágyvas magja van.

A megszakító

Lakásokban, családi házakban és általában a kisebb épüle-tekben az olvadóbiztosítéknál gyakrabban használnak meg-szakítót (247. ábra) az áramkörök védelmére. A megszakí-tó lényegében egy mágneses kapcsoló , melynek tekercsét sorbakötikavédendőáramkörrel. Haazáramkörben túlságo-san megnő az áramerősség, a tekercs „behúz” egy érintke-zőt, mely mechanikusan megszakítja az áramkört.

A fzika és mindennapi életünk

246. ábra

247. ábra

Az emelőmágnes

Az elektromágnesek nagy tömegű vastárgyak emelésére is használhatók (248. ábra). Különösen alkal-masak szabálytalan alakú és méretű vastárgyak, például ócskavas vagy más vashulladék rakodására. (A vasdarabok megfogásához ugyanis nem kell fogószerkezet; az elengedésükhöz pedig elegendő az áramot kikapcsolni.) Igaz, a képen látható emelőmágnes nem egyszerű vasmagos tekercs. Felépíté-sét a 249. ábra mutatja. Figyeljük meg, hogy a tekercset zárt vasmag veszi körül. Ez a technikai meg-oldás még „erősebbé” teszi a mágnest.

248. ábra 249. ábra

Page 88 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »