This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »92
Az elektromágneses indukció
Az előző órákon kísérletileg vizsgáltuk azt, hogy az áramjárta tekercs mágneses tulajdonságokat mutat. Vajon „fordítva” is igaz ez? Tapasztalunk-e elektromos jelenségeket, ha egy te-kercs belsejében mágneses változásokat idézünk elő?
Mozgassunk rúdmágnest egy tekercs belsejében azután, hogy a tekercs kivezetéseit egy ampermérőhöz kötöttük (273. ábra)! A műszer áramot jelez, ha a mágnest befelé – és ellentétes irányú áramot, ha kifelé mozgatjuk (274. ábra). Megfigyelhetjük, hogy a műszer nem jelez áramot akkor, amikor a mágnes a tekercs belsejében nyugalomban van .
A műszer áramkörében csak akkor folyhat áram, ha a tekercs végpontjai között feszültség jelentkezik. Ebből arra követ-keztethetünk, hogy a tekercs végpontjainmegjelenő fe-szültség a tekercsben lezajlómágneses változás követ-kezménye. A fizika nyelvén ezt így fogalmazhatjuk meg:
Mitől függ az indukált feszültség?
1. Mozgassuk a mágnest először lassan, majd gyorsabban a tekercs belsejében. Megfigyelhetjük, hogy a műszer akkor jelez nagyobb áramot, ha a mágnes gyorsabban mozog. 2. Válasszunk kétszer, háromszor akkora menetszámú teker-cseket, mint az előző kísérletben. Próbáljuk meg ezekben körülbelül azonos sebességgel mozgatni a mágnest! Azt tapasztaljuk, hogy a nagyobb menetszámú tekercsek alkalmazásakor az ampermérő nagyobb áramot mutat (275-276. ábra).
Kísérleti tapasztalatainkat így foglalhatjuk össze:
KÍSÉRLETEZZÜNK!
A tekercs belsejében lezajló mágneses változás a te-kercs végpontjai között feszültséget indukál. Ezt a feszültséget indukált feszültségnek, a jelenséget pe-dig elektromágneses indukciónak nevezzük.
Az indukált feszültség egyenesen arányos a tekercs menetszámával, és a tekercsben lezajló mágneses változás gyorsaságával.
273. ábra
274. ábra
275. ábra
276. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »