This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »93
A feszültség (lásd a 31. oldalon) az elektromos mező egyik jellemzője. Amikor a mágnest mozgatjuk a tekercsben, a változó mágneses mező elektromos mezőt hoz létre – más szóval elektromos mezőt indukál . Ez a folyamat az elektromágneses in-dukció. Az indukált feszültség pedig az indukált elektromos mezőre jellemző mennyiség. Amikor a mágnes teljesen a tekercs belse-jében van, a műszer nem mutat feszültséget: pedig akkor a legerősebb a tekercsben a mágneses mező. A mágneses mező válto-zása csak akkor következik be, ha a mágnest mozgatjuk: ez tehát a feltétele az indukált elektromos mező létrejöttének. Kísérleti tapasztalatainkat úgy is megfogalmazhatjuk, hogy az indukált feszültség egyenesen arányos a tekercs menetszámá-val, és a tekercs belsejében levő mágneses mező változásának gyorsaságával.
Az indukált áram iránya mindig olyan, hogy mágneses hatásával akadályozza az indukciót létrehozó hatást.
277. ábra 278 . ábra
Az indukált áram iránya
Az áramjárta tekercsnek van északi és déli mágneses pólusa. Az indukció létrehozására használt mág-nes és a mágneses tulajdonságot mutató tekercs között tehát valamilyen kölcsönhatás működik. Ha az indukált árammal átjárt tekercs pólusa ellentétes lenne a rúdmágnes feléje forduló pólusával, a köl-csönös vonzás „berántaná” a mágnest a tekercsbe. Ezzel szemben azt tapasztaljuk, hogy a mágnes mozgatásához erőt kell kifejteni. Így arra gondolhatunk, hogy az indukált árammal átjárt tekercs mág-neses pólusa azonos a mágnes feléje forduló pólusával (277. ábra). A kölcsönös taszítás akadályozza a mágnes mozgatását – az indukció létrehozásához tehát külsőmunkavégzés szükséges. Hasonló a helyzet akkor is, amikor a mágnest „kihúzzuk” a tekercsből (278. ábra). Mivel az áramjárta tekercs mágneses polaritását a benne folyó áram iránya szabja meg, azt mondhatjuk:
Ezt az összefüggést Lenz (ejtsd: lenc) német származású orosz fizikus ismerte fel (1834-ben), ezért Lenz-törvénynek nevezzük.
Kérdések
1) Mit jelent az indukált feszültség kifejezés? 2) Mikor beszélhetünk mozgási indukcióról?
3) Hogyan függ az indukált áram erőssége a mágnes mozgatásának sebességétől?
4) Hogyan befolyásolja az indukált áram erősségét a kísérethez használt tekercs menetszáma? 5) Melyik általános természeti törvény hatását ismerjük fel a Lenz-törvényben?
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »