Page 96 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

94

1. Eddigi indukciós kísérleteinkhez mindig ugyanazt a rúdmágnest használtuk. Vajon befolyásolja-e az indukált áram erősségét az, ha erősebb mágnessel kísérletezünk?

Fogjunk össze jó erősen két rúdmágnest a 279. ábra szerint, és rögzítsük egymáshoz őket egy da-rab szigetelőszalag segítségével! Így erősebb mágneshez jutunk, melyet a 280. ábrán látható kísér-letünkhöz használt tekercsben mozgatva megfigyelhetjük, hogy a műszer erősebb áramot jelez.

(Az összehasonlításhoz persze fontos az is, hogy körülbelül ugyanolyan gyorsan mozgassuk az összetett mágnest is, mint az egyedülálló mágnesrudat.)

282. ábra

Kísérletek, megfgyelések

2. Végezzük el a 280. ábrán látható kísérletet úgy is, hogy rúdmágnes helyett elektromágnest használunk (281. áb-ra). Havanrá lehetőségünk, változtassukmegaz elektromág-nes tekercsében folyó áram erősségét. Hogyan változik ennek következtében az indukált áram erőssége? Tapasz-talunk-e változást akkor, ha „megcseréljük” az elektro-mágneshez vezető huzalokat?

3. A kerékpár-dinamó kerekéhez – egy csepp ragasztóval – vé-kony fonalat erősítettünk. Adi-namót Bunsen-állványba fog-tuk. A fonalat feltekertük, és végére egy nehezéket akasz-tottunk (283. ábra).

Stopperórával megmértük, hogy az elengedett nehe-zék 2 másodperc alatt tette meg az 1 m-es távolságot (mi-közben a letekeredő fonal forgásba hozta a dinamó kerekét). Ezután ismét feltekertük a fonalat, és egyik társunk zár-ta a dinamó áramkörét úgy, ahogyan a 282. ábrán látha-tod. Az elengedett nehezék ezután szemmel láthatóan lassabban mozgott lefelé, mint az előző kísérletnél. Ezt az időmérés is igazolta, mert az 1 m-es út megtételéhez most 10 s-ra volt szüksége. Hogyan magyarázhatjuk mindezt?

279. ábra 280. ábra

281. ábra

283. ábra

Page 96 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »