Page 97 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

95

Egy híres kísérlet

Az elektromágneses indukció felfedezése Michael Faraday, angol tudós nevéhez fűződik. (A név helyes kiejtése: májkl feredé.)

Faraday kísérleti eszköze két szorosan egymásra csévélt te-kercs volt (284. ábra). Azt vizsgálta, tapasztal-e valamilyen vál-tozást az egyik tekercs áramkörében, ha a másik tekercs-ben áram folyik?

Észrevette, hogy a műszer mutatója az áramjárta tekercs áramának ki- és bekapcsolásakor tér ki. Sok-sok további kísérlet elvégzése után írta le azt a jelenségkört, melyet ma

elektromágneses indukciónak nevezünk.

Faraday életéről

Faraday 1791-ben egy Londonhoz közeli faluban született. Szüleinek nem volt anyagi lehetőségük fiuk taníttatására, ezért könyvkötőinasnak adták. Szabad óráiban elolvasta a bekötésre szánt könyveket – így ismereteinek nagy részét önképzéssel sajátította el. Legjobban a fizika és a kémia ér-dekelte. Már 21 éves volt, amikor a neves kémikus, Davy (1778–1829) asszisztense lett, s ezzel megnyílt számára a tu-dományos kutatások felé vezető út.

A fzika történetéből

284. ábra

285. ábra Faraday kísérlete mai eszközökkel

286. ábra Michael Faraday 287. ábra Faraday laboratóriumában

Érdeklődése széleskörű volt. Foglalkozott az elektromos áram kémiai hatásaival, s felfedezte az elekt-rolízis törvényeit. Ezeket ma is Faraday-törvényeknek nevezzük. Fent leírt, nevezetes kísérletét 1831-ben végezte el. Lényegében tőle származik az erőtér – a fizikai mező – fogalma is.

33 éves volt, amikor az angol Tudományos Akadémia tagjává választotta. Tudományos munkásságának eredményeit 30 kötetben írta meg, „Kísérleti kutatások a villamosság köréből” címmel. 1876-ben halt meg.

Page 97 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »