This is a SEO version of ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »72
5. Készíts képaláírást az illusztrációhoz!
Az esemény melyik mozzanatát ábrázolja a kép? Mi tükröződik a fiú arcán?
__________________________________________________________________________
6. Olvasd fel kifejezően azt a jelenetet, amelyik számodra a legizgalmasabb!
Mikor én a tanyáról bekerültem a városi deák-iskolába, mindjárt az első órában megitattam az egereket. Úgy hullott a könnyem, hogy szinte kopogott a padon.
– Mi baj, kisgyerek? – kérdezte a tanár úr. – Eszembe jutott édes szülém – zokogtam keservesen.
No, lett erre olyan kacagás, hogy én azt még most is hallom.
Szégyenletemben aztán ki se mertem nyitni a számat, mikor a tanár úr azt kérdezte: – Mi a neved, fiam?
– Marci kisasszony – vihogta el magát egy nagy, vállas, erős fiú a legutolsó padban. Vas Matyinak hívták, nemhiába, hogy olyan is volt, mint a vasék.
Attól fogva aztán rajtam veszett, énrajtam ez a név, s megkeserítette az egész életemet. Mikor legelőször kihívtak felelni, Vas Matyi megint elvihogta magát a hátam mögött: – Marci kisasszony!
S arra én úgy megszégyelltem magam, hogy se bűt, se bát nem tudtam mondani. Se akkor, se azután soha többet. Akárhogy tudtam a lec-két, ki nem tudtam a számat nyitni, mikor föl-álltam. Mindig a fülembe ütődött olyankor a Marci kisasszony. Olyankor is hallottam már, mikor nem mondták.
Tanultam pedig én otthon annyit, hogy a házigazdám, a nagyeszű Balla szabó már so-kallotta is.
– Ugyan mi akarsz lenni azzal a sok tudo-mánnyal? – kérdezte tőlem, ahogy a könyvei-met nyalábolgattam a műhely sarkában. – Szolgabíró, Balla bácsi.
– Hát hiszen az is szép mesterség – azt mondja. – De te már olyan okos leszel, hogy azzal a nagy ésszel szabó is lehetnél. Látod, akkor te varrhatnád Maconka tanár úrnak a szép kabátot, mellényt.
No, mire a szép ruha elkészült, akkorra ott-hon is lejárt a becsület. Balla bácsi maga vitte haza a remeket. Ragyogott az ábrázata, mint a nyári nap, mikor elment, de visszafelé úgy jött, mint a jeges eső.
– Tyű, olló meg a cérna – ráncolta össze a söprűforma szemöldökét –, rossz hírt mond-tak rólad, Márton deák. Nem lesz már belőled szabó, de még szolgabíró se. Mért hagyod itt-hon az eszedet, mikor iskolába mégy?
– Viszem én azt magammal, Balla bácsi, csak nem merem előadni – törtem el megint a mécsest. S elsírtam-ríttam nagyeszű Ballának, hogy milyen anyámasszony katonája vagyok én az iskolában.
Öreg gazdám megcsóválta a nagy szürke fe-jét.
– Ejnye, ejnye, szolgám, hogy előbb nem szóltál! Tudok én orvosságot arrul is. Majd mindjárt lehozom a padlásról.
Azzal letette a tűt, cérnát, föltette a pápasze-mét, és fölkapaszkodott a padlásra. Vártam le szívszakadva: ugyan mit hoz az ijedtség ellen ez a nagyeszű ember?
Nem hozott az egyebet, csak valami köd-mönfélét a karján. Csak úgy füstölt belőle a por, ahogy szétterítette az asztalon, s megrázo-gatta gyöngéd szeretettel. – Mit szólsz ehhez, deák úr? – Csúnya jószág, látom.
A ködmön
This is a SEO version of ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »