This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »121
1. Állítsátok össze a 368. ábrán látható kísérletet úgy, hogy a zsebtelep egyik sarka és a kerékpárküllő között csak egy igen kicsi rés maradjon! Mi történik, ha melegítitek a kül-lőt?Milyen „riasztóberendezés”működhetne ehhez hason-lóan?
2. Két, különböző anyagú, szorosan összeillesztett fém a bimetall. (A bimetall szó azt jelenti: két fém.) Ennek modellje megtalálható a fizika szertárban is. Figyeld meg, hogy melegítve meggörbül (369. ábra)! Ennek oka az, hogy az alumínium hőtágulása nagyobb, mint a vele szorosan összeillesztett vasé. A bimetall tehát csak egy adott hőmérsékleten egyenes – felmelegedés, illetve lehűlés hatására meggörbül. A meggörbülő fém nyit-hat vagy zárhat egy áramkört (372. ábra), ki- vagy be-kapcsolva egy készüléket. Így a bimetall a hőmérséklet állandóságát biztosító készülékek, a termosztátok fontos alkotórésze. A bimetall alkalmas a hőmérséklet méré-sére is. Hogy a hosszú szalag kis helyen is elférjen, spirá-lisan felcsavarják (370–371. ábra). Miért van szükség arra, hogy a bimetall-szalag viszonylag hosszú legyen?
Kísérletek, megfgyelések
368. ábra
369. ábra
372. ábra 370. ábra 371. ábra
3. A vasútállomáson járva megfgyelheted, hogy a vasúti kocsik kerekei két részből állnak. A sínnel érintkező, kemény, kopásálló acélperemet a műhelyben felhevítik (373. ábra), és ebben az állapo-tában sajtolják rá a belső kerékmagra (374. ábra). Más rögzítésre nincs is szükség: az acél összehú-zódásakor fellépő hatalmas erők szilárdan„összetartják” a kereket.
373. ábra 374. ábra
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »