This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »141
Az első gőzgép tervét Hérónnak, a zseniális görög „me-chanikusnak” tulajdonítjuk. A kazánban előállított gőzt egy gömb alakú tartályba vezette (441. ábra). A tartály oldalán kinyúló, meghajlított csöveken keresztül kiáramlott a gőz, és a gömb forgásba jött.
A 17. században Denis Papin (ejtsd: döni papen) francia fel-találó dugattyús gőzgépet készített (442. ábra). A henger-ben képződő gőz a dugattyút felemelte – eközben a kötél végén lógó ellensúly lefelé mozgott. Ezután a hengert le-hűtötték, és a dugattyú lefelé mozgott a hengerben. A kö-vetkező ütemhez a vizet újra fel kellett forralni. Miért volt szükség a henger lehűtésére ahhoz, hogy a dugattyú lefelé tudjon mozogni?
Egy angol kovácsmester, Thomas Newcomen (ejtsd: tomasz nyúkomen) a bányavíz kiszivattyúzására készített dugaty-tyús gőzgépet (443. ábra). A himba egyik végéhez a gőz-gép dugattyúja, másikhoz a szivattyú rúdja kapcsolódott. A hatalmas méretű gőzgépet kézzel kellett „vezérelni”. Ha-tásfoka nagyon rossz, mindössze 2%-os volt. A bányavidéke-ken azonban ez nem okozott problémát, hiszen helyben volt a fűtőanyag.
A gőzgép tökéletesítése James Watt (ejtsd: dzsémsz vatt) angol mechanikus érdeme. Megoldotta többek között azt,
A gőzgépek történetéből
441. ábra
442. ábra
443. ábra 444. ábra 445. ábra James Watt (1736–1819)
hogy a gőzgép egyenletesen járjon, hatásfoka pedig elérje a 6-7%-ot. AWatt-féle gőzgép (444. ábra) a dugattyú egyenes vonalú mozgását forgó mozgássá alakította át. A gyártás megindulása, 1774 után hamarosan világszerte elterjedtek, forradalmasítva az ipart, a vízi és a szárazföldi közlekedést.
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »