Page 37 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

35

Biztosan ti is tapasztaltátok már, hogy nagyobb rúgás hatá-sára gyorsabban indul (és messzebbre repül) a labda (azaz jobban megváltozik a mozgásállapota), mintha csak éppen megpöccintitek a lábatokkal. Ez a különbség azonban „érez-hető” is. Érezhető különbséget jelent az is, ha például a gu-mikötelet csak kissé húzzátok ki (azaz csak kis alakváltozást idéztek elő rajta), vagy ha „teljes erővel” kihúzzátok addig, ameddig csak bírjátok. Érzékleteink és a megfgyelt vál-tozások egyaránt arra utalnak, hogy a labda mozgás-állapot-változása vagy a kötél alakváltozása közben fel-lépő erőhatás a kölcsönhatásban részt vevő mindkét testre hat. Ezt fogalmazza meg Newton III. törvénye:

Két test között fellépő erőhatás mindig kölcsönös. Akölcsönhatásban részt vevő testekre azonos nagy-ságú, de ellentétes irányú erők hatnak. Ez a hatás-ellenhatás törvénye.

A kölcsönhatásban részt vevő testekre ható erőket erőnek

és ellenerőnek nevezzük. Az erő és az ellenerő mindig két különböző testre hat (89–91. ábra). Egy test mindig csak egy másik testre fejthet ki erőhatást.

A hatás-ellenhatás törvénye

89. ábra

90. ábra

91. ábra

Kérdések

1) Mi szükséges ahhoz, hogy a testek mozgásállapota megváltozzon?

2) Milyen következménye lenne annak, ha a testekre külső erő nem hatna?

3) Hogyan szól a tehetetlenség törvénye? Ki fogalmazta meg?

4) Fogalmazd meg saját szavaiddal: milyen változásokat eredményezhet két test között fellépő erőhatás! 5) Kifejthet-e egy test „önmagában” erőt? Miért? 6) Hogyan szól a hatás-ellenhatás törvénye? Ki fogal-mazta meg?

Page 37 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »