Page 49 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

47

A tapadási súrlódás

Korábban végzett kísérleteink közbenmegfgyelhettük, hogy a hasáb csak egy bizonyos húzóerő hatására kezd el csúszni az asztalon. A hasáb és az alátámasztás érintkező felületei között ugyanis akkor is hat egyfajta súrlódási erő, ha a test az alátámasztáshoz képest nyugalomban van. Ezt az erőt tapadási súrlódási erőnek (F

0

) nevezzük. A tapadási súrlódási erő egy bizonyos határig a testre ható erővel együtt nő. A test csúszása csak akkor következik be, ha a húzóerő meghaladja a tapadási súrlódási erő legnagyobb értékét.

A gördülési ellenállás

Az úton vagy síneken gördülő kerekeken; a golyós csap-ágyakban (49. o. 138. ábra) vagy a különböző gördülő tár-gyakon fellépő gördülési ellenállás sokkal kisebb a súrlódási erőnél. A felületek egyenetlenségei a gördülés közben mint-egy „kiemelkednek” egymásból (134. ábra).

A közegellenállás

Mozgassunk egy vékony fém vagy merev műanyag lapot egy lavór vízben; először élével párhuzamosan, majd a lap-jára merőlegesen! Megfgyelhetjük, hogy körülbelül azonos mozgatásai sebesség mellett a második esetben kell na-gyobb erőt kifejteni. Hasonló, bár kisebb erő hatását fgyel-hetjük meg akkor, ha a lapot levegőben mozgatjuk. A közeg a mozgó testre a mozgás irányával ellentétes irányú erőt fejt ki. Ezt a hatást közegellenállásnak, a fellépő erőt

közegellenállási erőnek nevezzük.

133. ábra Tapadási súrlódás nélkül nem lehetne járni

134. ábra

135. ábra A kerékpárosra ható közegellenállás csök-kentésében az áramvonalas sisak is szerepet játszik

A közegellenállási erő a közeg és a benne mozgó test egymáshoz viszonyított sebességének növeke-désével rohamosan növekszik. Függ még a közeg sűrűségétől és a test áramlásra merőleges felü-letétől is – ezért „húzzák össze” magukat például a kerékpárversenyzők vagy a sízők (135. ábra). A mozgó test alakja is lényegesen befolyásolja a közegellenállást. Azonos körülmények között a legkisebb kö-zegellenállás az úgynevezett áramvonalas testekre hat.

Kérdések

1) Jellemezd a csúszási súrlódás jelenségét! 2) Mitől függ a súrlódási erő nagysága?

3) Hasonlítsd össze a csúszási és a tapadási súrlódás jelenségét!

4) Miért kisebb a gördülési ellenállás, mint azonos körülmények között a csúszási súrlódás? 5) Mondd el saját szavaiddal: mit jelent a közegellenállás, és hogyan jön létre! 6) Mitől függ a közegellenállási erő nagysága?

Page 49 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »