This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »66
Az 1810-es években, mikor az első „futógépek” megjelentek az utakon, elég nagy feltűnést keltettek. A 178. ábrán is látható, hogy legfeljebb a kerék és a váz hasonlított a mostani kerékpárokéhoz, a meg-hajtás módja azonban lényegesen más volt. A vállalkozó szellemű kerékpárosok ugyanis lábbal „löködték” előre a járgányt.
Az erő forgató hatása
Természetes számunkra – hiszen így szoktuk meg – hogy a kerékpárt pedállal hajtjuk. A pedál egy hajtókarral csat-lakozik a lánckerékhez (179. ábra). Kerékpározás közben
érezzük, hogy hajtásához erőt kell kifejtenünk. Azt gon-dolhatjuk tehát, hogy a hajtókar erő hatására fordul el. Ha azonban a hajtókar függőleges helyzetében nyomjuk lefelé a pedált, bármekkora erőt kifejthetünk – a hajtó-kar nem fordul el (180./a ábra). Miért?
178. ábra
Nézzük meg még egyszer figyelmesen az előbbi két ábrát! Lényeges különbség a bemutatott két helyzet között az, hogy az erő hatásvonala a b esetben nem, az a esetben viszont átmegy a hajtókar forgástengelyén. Az általunk kifejtett erő forgató hatása az a esetben nem érvényesül.
Az erő forgató hatását forgatónyomatéknak nevezzük. Az erő forgató hatása csak akkor érvényesül, ha hatásvonala nem megy át a forgástengelyen.
Vizsgáljuk meg, mitől függ még az erő forgató hatása!
179. ábra 180./a ábra 180./b ábra
KÍSÉRLETEZZÜNK!
Kísérleteinkhez olyan karos mérleget használunk, melyről a tányérokat levettük. Ha a kar egyik végére mérősúlyt akasztunk, a kar a súly „felé” lebillen. A lebillenést egy erőmé-rő közbeiktatásával akadályozzuk meg, a 181. ábra szerint.
Az erőmérő körülbelül a test súlyával megegyező nagyságú erőt mutat.
181. ábra
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »