Page 72 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

70

A mérlegekről

A „hagyományos” mérlegek ma is sok háztartásban megta-lálhatók – működési elvüket a 191. ábra mutatja. A kettős kar azt szolgálja, hogy a mérlegtányérok csak önmagukkal pár-huzamosan mozduljanak el.

A konyhai mérleg kétoldalú, egyenlő karú emelőként műkö-dik – így ugyanakkora tömegű mérősúlyt kell az egyik tá-nyérba helyezni, amekkora a mérendő anyag tömege.

A billenősúlyos mérleget (192. ábra) a digitális mérlegek el-terjedése előtt elsősorban levélmérlegnek használták. Gyors mérést tesz lehetővé. A mérendő tömeg közvetlenül leol-vasható arról a hitelesített skáláról, mely előtt a mutató mo-zog. Figyeld meg a rajzon az emelőkarok elhelyezését!

A kéziszerszámokról

A legtöbb kéziszerszámban könnyű felismerni a bennük „el-rejtett” fzikai eszközöket. Vegyünk szemügyre néhányat! Az egyoldalú emelő elvén működnek például a különböző csavarkulcsok (193. ábra).

A kétoldalú emelő elvén működik a feszítővas, a szeghúzó vas és a szeghúzó kalapács (194. ábra). Az emelők elvénműködnek a különböző fogók is. A kívánt alkalmazásnak megfelelően választják meg a karok hosszának arányát és a fogó rész ki-alakítását is.

A fzika és mindennapi életünk

191. ábra

192. ábra

193. ábra

194. ábra

195. ábra Nevezd meg az ábrán látható szerszámokat! Egy- vagy kétoldalú eme-lőként működnek?

Page 72 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »