This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »81
FELADATOK
1. Nézzétek meg alaposan a 237.
ábrát! „Fizikus szemmel” nézve milyen azonosságokat és kü-lönbségeket állapíthattok meg a bemutatott három folyamat között?
2. A 7. évfolyamos gyerekek már
sokat segíthetnek otthon, a ház-tartásban. Így a példánkban sze-replő tanuló (tömege 58 kg) két, egyenként 5 kg tömegű bevá-
sárlószatyrot visz fel a második emeletre, 12 mma-gasra. Mennyi munkát végez? Mekkora az összes teljesítménye, ha mindez 1 percig tart? Mekkora a munkavégzés hatásfoka? Javíthatna-e a hatásfo-kon, ha egy állócsiga felhasználásával juttatná fel a két szatyrot a második emeletre? Ha igen, meny-nyit? Ha nem, miért nem?
3. 1 m hosszú, 10 cm magas lejtőn egyenletesen hú-
zunk fölfelé egy testet, a lejtővel párhuzamos hatás-vonalú erővel. A közbeiktatott erőmérő 0,12 N erőt mutat. Mekkora a hatásfok?
4. A képen látható fogasléces emelővel (238. ábra) egy
970 kg tömegű autót kell megemelni, hogy a ke-rékcserét elvégezhessük. (Ez példánkban 10 cm-es emelést jelent.) Mekkora emelő erőt kell kifejteni? Mennyi a munkavégzés?
5. A különböző csavarokat szemlélve észrevehetjük,
hogy egyiken sűrűbben, amásikon ritkábban vannak a menetek. A különböző menetemelkedésű csava-rok modelljét elkészíthetitek, ha különböző hajlás-szögű lejtőket vágtok ki papírból, és egy ceruzára felcsavarjátok azokat (239. ábra). Mit gondoltok? A csavarokat emelőként használva melyik esetben kellene nagyobb erőt kifejteni ugyanakkora teher felemeléséhez: ha nagyobb vagy ha kisebbmenet-emelkedésű csavart használunk? Miért? Ugyanazt a testet ugyanolyan magasra emelve melyik eme-lőt kellene többször megforgatni? Hogy viszonyul-na egymáshoz e két esetben a munkavégzés?
237. ábra
238. ábra
239. ábra
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »