Page 84 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

82

Hogyan juthatunk fel egy hegyre?

A magas hegyek, fennsíkok megközelítésére már a régi ko-rok embere is épített kis lejtésű utakat. Ezek a kanyargós utak gyakran többször is megkerülik a hegyet: „kígyózva” haladnak felfelé (240. ábra). Innen ered a szerpentin út el-nevezés is (mely a latin serpens, magyarul: kígyó szóból szár-mazik). Ha képzeletben „kinyújtanánk” egy ilyen szerpentin utat, hosszú, és kis hajlásszögű lejtőt kapnánk. Persze, a hegyre „rövidebb úton” is fel lehet mászni, de a hegymászás jóval nagyobb erőkifejtést igényel, mint a lejtős út használa-ta. A hegymászáshoz nemcsak fzikai erő, de fzikai ismere-tek is szükségesek. A hegymászók (241. ábra) ékeket vernek a sziklák repedéseibe. A kötelekre csomókat kötnek, kihasz-nálva a súrlódás adta lehetőségeket. Használnak csigákat is.

A csavarokról

A csavarokat nemcsak különböző tárgyak, alkatrészek össze-erősítésére, rögzítésére használjuk. Például a személyautók kötelező felszereléséhez tartozó emelő is egy csavar forga-tásával működtethető (242-243. ábra). Milyen más, egyszerű gépet ismersz fel a képen?

Az autó felemelése is azt bizonyítja, hogy csavar felhaszná-lásával nagy erőkifejtést igénylő feladatok is megold-hatók. Ezért már régen is használtak csavarokat a különböző présekben. Csavart alkalmaztak Gutenberg könyvnyomtató sajtójában is. (244. ábra).

A fzika és mindennapi életünk

240. ábra

241. ábra

242. ábra 243. ábra 244. ábra

Page 84 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »