Page 12 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

10

Tanakodó

„Arra születtem, hogy megszeressenek, s megszeressem én is azt, akit lehet, arra születtem, hogy boldog is legyek s továbbadjam egyszer az életemet.”

(Adamis Anna)

V. Komlós Annamária: Nem vagy egyedül (részlet)

„A növekedő magzat, miközben anyja belsejében él, kötődik a szívhangok-hoz. Ha ez így van, akkor az anya vagy ösztönösen, vagy tudat alatti próba- szerencse sorozattal hamarosan fölfedezi, hogy csecsemője nyugodtabb, ha bal kezében, a szíve fölött tartja.”

HallgassátokmegaDéry Tibor •

kisregényéből készült Képzelt riport egy amerikai popfeszti-válról című musical 1 Arra szü-lettem című betétdalát! (Ze-néjét szerezte Presser Gábor, a versek szövegét Adamis An-na írta.) A szöveg segítségé-vel válaszoljátok meg, mi az ember életének célja!

Tartottál-e már kezedben csecsemőt? Mondd el, milyen érzés •

volt ringatni! Beszéljétek meg, hogy mit tudtok a csecsemők gondozásáról! •

Püthagorasz, a Kr. e. 6. században élt görög filozófus a következő szakaszokra osztotta fel az életet: a 0–20. évig az emberré válás korszaka, a 20–40. évig az ifjúkor, a 40–60. évig a teljesség kora,

a 60–80. évig az öregedés és hanyatlás kora.

Az ókori Kínában ugyancsak szakaszokra osztották az ember életét: a 20. évig az ifjúkor,

a 30. évig a házasságkötés kora,

a 40. évig a társadalmi hivatalok betöltésének kora, az 50. évig saját hibáink megismerésének kora, a 60. évig az alkotó élet végső szakasza, a 70. évig a vágyott kor, a 70. évtől az öregség kora.

A születéssel önálló élet kezdődik. Eleinte a szülőkön, majd egyre in-kább az egyénen múlik, hogyan alakul a sora, milyen emberré válik. A felnőttek óvó-védő gondoskodása, a jó családi példa elenged-hetetlen ahhoz, hogy a gyermek elsajátítsa a társadalmi beilleszke-dés elemi szabályait. Amit a gyerek a családban tapasztal, egy élet-re elkíséri.

A legfontosabb a szeretet. Szeretet nélkül az élet értelmetlenné válik.

1846-ban Bécs közkórházának orvosai rejtélyes problé-mával találták szemben magukat. Miért hal meg olyan sok anya és újszülött a szülészeti osztályon gyermekágyi lázban? És a halálozási arány miért sokkal magasabb az egyik részlegen, mint a másikon?

A kórházba sok olyan nőt vettek fel, akik nem engedhet-ték meg maguknak a költséges orvosi kezelést, vagyis nem

szülhettek otthon. Ők az orvosi ellátás fejében vállalták, hogy az egyetemi képzés részeként az orvostanhallgatók rajtuk gyakoroljanak. A halálozási arány ezen a részlegen meglepő módon tízszer akkora volt, mint egy másikon, ahol a gyermekeket tapasztalt bábák segítették világra. Dr. Semmelweis Ignác 3 elhatározta, hogy megfejti a kü-lönös halálesetek rejtélyét. Szigorú megfigyelés alatt tar-

Larry Verstraete 2 : Véletlen felfedezések. A kéjgáztól a dinamitig (Történet az

anyák megmentőjéről) Csángó keresztelő

1 ejtsd: mjuzikel

2 ejtsd: leri vörsztret

3 Semmelweis Ignác (szemelvejsz; 1818–1865): magyar orvos, az „anyák megmentője”

etika_2009.indd 10 etika_2009.indd 10 12/11/09 12/11/09

Page 12 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »