Page 13 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

11

Lógok a szeren.

Azt, hogy az izmaim még fejletlenek s mellem is szű-kecske, azt én nagyon jól tudom. De nem tudhatjátok, hogy mi lakik bennem. Én is csak homályosan sejtem, borzongva gondolok rá, olyankor, mikor könnyedén si-mul rám a tornatrikó, és lábam gumicipősen szökdel a tornaterem csertörmelékében. Igaz: Wlach ötvenkilós súlyokat emelget, és Bányai Miklós megcsinálja nyújtón a nagyhalált. De őbennük, ugye, nyers erők dolgoznak csak, formátlan ösztönök – énbennem pedig az Akarat lakozik. Bányai képtelen megérteni a „savoir” 1 ige rago-zását, és Wlachnak én csináltam meg az algebrai dolgo-zatot. Én másféle ember vagyok. (…) Lógok a szeren.

Ti ezen csodálkoztok, mert nem tudjátok elképzel-ni, hogy lehet ember, aki mindenben egyformán tökéle-tes. Ti öregek és konzervatívok vagytok, és azt hiszitek, hogy a világ ezentúl is csak olyan lesz, mint eddig, és el-felejtitek, hogy egyszer eljön majd az érettségi. Ti nem tudjátok például elképzelni, hogy lehet majd esetleg egy miniszterelnök (a nevét szerénységem tiltja megsejtetni veletek), aki egy napon, miután szenvtelen és nyugodt hangon bejelentette az országgyűlésnek, hogy néhány jól megfontolt diplomáciai művelettel, amikről eddig nem akart beszélni, mert nem a szavak embere, sikerült Ang-liát, mint egyszerű gyarmatot, Magyarországhoz csatol-ni, s ezt ezennel tudatja a tisztelt Házzal – mondom, miu-tán ezt szenvtelen és hideg hangon előadta, nem törődve az ordító és ujjongó képviselőkkel, akik vállukra akar-ják emelni, hirtelen vívóállásba helyezkedik s egy szédí-tő, eddig ismeretlen dzsiu-dzsicu fogással, ott, a minisz-terelnöki emelvényen, két vállára fekteti azt az ausztráliai világbirkózóbajnokot, akit az angol ellenzék orvul elhe-lyezett az emelvény belsejében, hogy a legnagyobb euró-

pai férfit megölje. Ti nem tudjátok elképzelni, hogy vala-ki délelőtt mint Főakadémikus előadást tart az egyetemi tanároknak, délután pedig megnyeri a hátúszás és füg-geszkedés világbajnokságát, mellesleg a rúdugrásét is esetleg, hogy aztán este az ámuló közönség előtt hajlong-jon, mely a Nemzeti Színházban ugyanezen ifjú drámá-jának ötszázadik előadását tapsolja orkán gyanánt. Ez a rendkívüli ifjú nem azért találta fel a Holdbarepülőgépet, mintha nem tudná megkeresni a kenyerét laufmétával 2 is, melyben virtuóz – ez a rendkívüli férfi időnként ha-nyag mozdulattal rúg be harminckét gólt az Eftécé vagy Mac 3 kapujába, mely csapatok együttes erővel sem bírnak vele, aki egyedül áll ki ellenök. Lógok a szeren...

Mit csinál a novella főszereplője? • Milyen álmok szövődnek az idézett részben? • Te miről szoktál álmodozni? Mik a céljaid? • Milyen összefüggést láttok a következő részle- •

tek és a Karinthy-novella között?

„Én azt hiszem, hogy a kamasz kamaszkorában még éppen valami ilyesmire törekszik. Hogy átvilágítsa mélyéig önmagát…”

(Vekerdy Tamás: Kamaszkor körül – részlet)

totta a részleget és a pácienseket. A többi orvossal együtt alaposan megvizsgálta a holttesteket, hátha sikerül vala-milyen nyomra bukkanniuk.

Egy napon aztán szerencsétlen baleset történt. Az egyik orvos boncolás közben megvágta az ujját. Bár a seb nem volt mély, az orvos megbetegedett. Lázas lett, és néhány napon belül meghalt vérfertőzésben.

Semmelweisnek feltűnt, hogy az orvos tünetei gyanú-san hasonlítottak a gyermekágyi lázban elhunyt anyákéra. A megérzésére hallgatva figyelni kezdte az orvostanhall-gatók tevékenységét, és fokozatosan érdekes szabálysze-rűségeket fedezett fel. A „biztonságosabb” részlegen fekvő anyákkal foglalkozó bábák nem vizsgáltak holttesteket a boncteremben. Az orvosok és a hallgatók azonban a bon-colásokat követően gyakran egyenesen a magasabb halá-lozási arányú szülészetre mentek.

Semmelweis rájött, hogy az orvosok és hallgatók áthur-colják a fertőzést a halottakról a szülészetre; egyikük sem állt meg kezet mosni, mielőtt átment volna egyik osztály-ról a másikra. Semmelweis új szabályt vezetett be: ettől kezdve a pácienseknek, hallgatóknak és orvosoknak egy-aránt rendszeresen fertőtleníteni kellett a kezüket. A ha-lálozási arány így rövidesen jelentősen csökkent. Módszereinek sikere ellenére a többi orvos nem vette ko-molyan Semmelweist, akinek el is kellett hagynia Bécset. Végül maga is elkapta a fertőzést, és 1865-ben meghalt. Évekkel később felismerték, hogy Semmelweisnek iga-za volt, így a tisztaság ma is a fertőzések megakadályozá-sának egyik legfontosabb eszköze.

„Az ember még nem ember, Csak zavarosfejű, veszélyes kamasz. Az ember akkor lesz ember, Ha átvilágítja mélyéig önmagát, S a belső világosságból A külső világba sugarat bocsát.” (Weöres Sándor: Protohomo)

Karinthy Frigyes: Lógok a szeren (részlet)

1 ejtsd: szavoár

2 laufméta: régi labdajáték

3 Mac: Magyar Atlétikai Club (MAC), Európa első sportegyesülete (1875-ben alapították)

etika_2009.indd 11 etika_2009.indd 11 12/11/09 12/11/09

Page 13 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »