This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »16
Az egyes emberek azonosítására szolgál a név. A történelem so-rán ennek nagy szerepe volt az egyén és a közösség életében egy-aránt. Nevünket nem mi választjuk, hanem kapjuk, ugyanakkor szo-rosan kötődünk nevünkhöz, annak jelentéséhez. Személyiségünk* kifejezőjévé válik.
József Attila: Curriculum vitae 1 (részlet)
A harmadikos olvasókönyvben azonban érdekes történeteket találtam Atti-la királyról, és rávetettem magam az olvasásra. Nem csupán azért érdekeltek a hun királyról szóló mesék, mert az én nevem is Attila, hanem azért is, mert Öcsödön nevelőszüleim Pistának hívtak. A szomszédokkal való tanácskozás után a fülem hallatára megállapították, hogy Attila név nincsen. Ez nagyon megdöbbentett, úgy éreztem, hogy a létezésemet vonták kétségbe. Az Attila királyról szóló mesék fölfedezése azt hiszem döntően hatott ettől kezdve min-den törekvésemre, végső soron talán ez az élményem vezetett el az irodalom-hoz, ez az élmény tett gondolkodóvá, olyan emberré, aki meghallgatja mások véleményét, de magában fölülvizsgálja; azzá, aki hallgat a Pista névre, míg be nem igazolódik az, amit ő maga gondol, hogy Attilának hívják.
Hegedűs Géza: Hosszú nevű emberek (részlet)
Szerte a Földön egyes korokban a szokatlanul hosszú név méltóságot, előkelősé-get jelentett. (…) Az irodalomban újra meg újra megjelennek a túl terjedelmes nevek. Szinte minden esetben a fontoskodást, a gőgös önmutogatást gúnyolják velük az írók. (…) A mi magyar irodalmunkban a leghosszabb nevet Bessenyei György Tarimenes utazása című regényében találjuk. Itt egy felettébb nagyképű főúr ezt a tiszteletébresztő nevet viseli: Bangocibumbujpulujhurculujbüszkü-lüjkikiriposzidoszi. Erre is fogadni lehet, ki tudja leghamarabb megtanulni.
Melyik edény nem volt megelégedve önmagával? • Miből fakadt a törött edény kisebbrendűségi érzése? • A tökéletes edény milyennek látta önmagát? • Milyen a vízhordó viszonya a cserépedényekhez? • Magyarázzátokmeg a következő szavak jelentését! Segítségül hasz- •
náljátok az Idegen szavak és kifejezések szótárát vagy az internetet! pesszimista, racionális, egoista, humánus, kritikus, empatikus, roman-tikus, naiv Miért lát oroszlánt a tükörbe néző macska? • Ha tükörbe nézel, milyennek látod magad? A tükör mellett milyen •
segítséged lehet a helyes önértékelés kialakításában? Kik azok, akik sokszor jelzik, milyen vagy? Véleményük egyezik-e a •
sajátoddal? Ha nagyon eltérő, hogyan fogadod?
Mi a keresztneved jelentése? •
Szereted-e a nevedet? Van-e beceneved? Tervezzetek magatoknak név- •
jegykártyát! A név lehet valós vagy kitalált is.
Játék kavicsokkal vagy gombokkal
Alkossatok csoportokat! Szórjátok a padokra a korábban összegyűjtött kavicsokat! Mindenki válasszon egyet! Azt, amelyikben úgy érzi, hogy tükröződik a személyisége. A választás után mindenki mondja el, hogy miért azt választotta!
A következő lépésben tegye valaki középre a kavicsát! A többiek pedig ehhez képest helyezzék el a sa-játjukat! Értékeljétek ennek alapján a társatokhoz való viszonyotokat!
József Attila (1905–1937)
Egy macska a tükör előtt
1 curriculum vitae (kurrikulum vitaé, lat): önéletrajz
etika_2009.indd 16 etika_2009.indd 16 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »