This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »53
A kép az igazságosság megtestesítőjét, Justitiát 1 ábrázolja, aki az ókori római mitológiában az igazságszolgáltatás istennője volt.
Az erkölcsiség egyik legfontosabb eleme, hogy a társadalom tag-jai egymás között igazságot tegyenek. E nélkül lehetetlen, hogy bi-zonyos viselkedési normák teljesüljenek. Az igazság a helyesen felis-mert valóság, vagyis az, ami a valóságnak megfelel. Igazságos az a személy, akinek nincsenek előítéletei*, aki mindig az igazságot követi, ennek alapján cselekszik, beszél, ítél, nem részrehajló. Az igazságos-ság az igazság érvényesítése. Lehetővé teszi, hogy az ember megad-ja mindenkinek azt, ami neki jár. Az igazságosság magában foglalja a becsületességet, a megegyezési készséget is.
Nézz utána a könyvtárban vagy az interneten, miért ábrázolják •
gyakran bekötött szemmel Justitiát! Miért van mérleg a kezében?
Mi a véleményed a következő szituációról? •
Magyarórán a tanár az egyik tanuló versmondását megdicséri, pedig a diák többször is hibázik, segítségre van szüksége. A má-sik tanulót viszont már néhány pontatlanság, hangsúlyhiba miatt elmarasztalja. Lehet, hogy mégis igazságos volt a tanár? Te hogyan döntenél? •
Mit értékelnél?
Mi a különbség a bátorság és •
a vakmerőség között? Mondj rá példákat!
Miben és miért legyünk mértékletesek? Mondj néhány példát! •
Értelmezd Seneca gondolatát: • „Ne annyit markolj, amennyit szeret-nél, hanem amennyit a kezedben bírsz tartani!”
Justitia, az igazságszolgáltatás istene
A lelki erősség a bátorság mindkét fajtáját jelenti. Egyrészt azt, amelyik szembenéz a veszéllyel, másrészt pedig azt, amelyik elviseli a szenvedést. A veszélyt csak a jó érdekében szabad vállalni!
A mértékletesség, más szóval az önmérséklet, az önfegyelem azt tanítja, hogy minden cselekedetünkben csak a helyes mértékig men-jünk el, ne tovább! Semmit se vigyünk túlzásba! Gyakorlással elérhet-jük, hogy tudjunk uralkodni testi és lelki szenvedélyeink felett. A mértékletesség alapmagatartás, ami természet, józan belátás és kemény önfegyelem dolga is. Célszerű gazdálkodás erőinkkel, okos lemondás, beosztás, testi-lelki önuralom. Vonatkozik minden gondo-latunkra, mozdulatunkra, érzelmeinkre. Az öröm, a bánat, a lelkese-dés mind a mértékletesség fegyelmező ereje alá tartozik.
Seneca (Kr. e. 4–65)
Justitia regnorum fundamentum (az igazságosság az országok talpköve). Ez a latin mondás I. Ferenc osztrák császár, magyar király szobrain és érméin látható-olvasható.
1 ejtsd: jusztícia
etika_2009.indd 53 etika_2009.indd 53 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »